Dobre Duszki

Los drzewa zgotowany przez Mieszkańców i Urzędników

17 Listopad, 2024

Stare, zdrowe, piękne drzewo, które było domem dla ptaków, oczyszczało powietrze i dawało chłód oraz cień podczas upałów, zostało pozbawione gałęzi! Teraz jest zagrożone chorobami i obumarciem. To przykład barbarzyństwa, ludzkiej bezmyślności, głupoty i ignorancji. 

Fundacja Dobre Duszki złożyła zawiadomienie do Urzędu Marszałkowskiego o uszkodzeniu drzewa, mając nadzieję, że osoby odpowiedzialne za ten czyn poniosą konsekwencje.

Co Mówią Przepisy?

Drzewa rosnące w mieście, w odróżnieniu od tych znajdujących się w środowisku leśnym, często wymagają pielęgnacji ze względów bezpieczeństwa oraz estetycznych.

W wielu przypadkach dzięki takim regularnym działaniom można uniknąć ostateczności, jaką jest wycinka. Cieszy fakt, że zabiegi te stają się coraz bardziej popularne, a właściciele drzew, zamiast je usuwać, wynajmują specjalistyczne firmy, aby odpowiednio zadbały o ich rośliny.

Zgłaszanie Cięć

Czy zatem, żeby przystąpić do cięć, trzeba wcześniej ten fakt zgłosić do odpowiedniego organu? Odpowiedź brzmi: NIE, o ile drzewo nie rośnie na terenie wpisanym do rejestru zabytków. 

W odróżnieniu od wycinki, drzewa rosnące na naszym gruncie, niezależnie od tego, czy jest tam prowadzona działalność gospodarcza, czy nie, możemy pielęgnować bez ubiegania się o jakąkolwiek zgodę.

Należy jednak pamiętać, że w roku 2017 nastąpiła zmiana w regulacjach. Zgodnie z prawem, w przypadku drzew (z wyjątkiem drzew owocowych), których obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;

możemy usunąć jedynie do 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa.

Wyjątki od Regulacji

Istnieją pewne odstępstwa od tej reguły:

  • Usuwanie gałęzi obumarłych lub nadłamanych.

  • Utrzymanie uformowanego kształtu korony drzewa.

  • Wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa.

W takich przypadkach prace wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, która potwierdza zasadność przeprowadzenia zabiegu i którą należy przechowywać przez 5 lat.

Istnieją pewne odstępstwa od tej reguły:

  • Usuwanie gałęzi obumarłych lub nadłamanych.

  • Utrzymanie uformowanego kształtu korony drzewa.

  • Wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa.

W takich przypadkach prace wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, która potwierdza zasadność przeprowadzenia zabiegu i którą należy przechowywać przez 5 lat.

Konsekwencje Przekroczenia Limitów

W ustawie znajduje się zapis mówiący o tym, że usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony drzewa stanowi uszkodzenie drzewa, natomiast usunięcie gałęzi przekraczających 50% korony jest równoznaczne ze zniszczeniem drzewa.

Za takie działania wójt, burmistrz lub prezydent miasta nakłada na właściciela nieruchomości lub inny podmiot działający bez zgody właściciela wysoką karę pieniężną. 70% wysokości tej kary może zostać odroczone na okres 5 lat. Jeśli stopień zniszczenia drzewa nie wyklucza jego żywotności, po tym okresie kara może zostać umorzona.

Ogławianie Drzew – Działanie Zakazane

Zabieg ogławiania dojrzałych drzew jest nie tylko niezgodny ze sztuką arborystyczną, ale także z prawem. Nasza firma nigdy nie podejmuje się tego typu prac, a zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, nawet gdy można usunąć do 30% korony, zazwyczaj ograniczamy cięcia do znacznie mniejszego zakresu, szczególnie w przypadku starszych drzew.

Ochrona Zwierząt i Roślin

Przed rozpoczęciem prac w koronie drzew, musimy również upewnić się, że nasze działania nie stanowią zagrożenia dla gatunków zwierząt lub roślin objętych ochroną ani dla gniazdujących ptaków. W okresie lęgowym nie wolno wycinać gałęzi, na których znajdują się gniazda – takie działanie jest traktowane jako wykroczenie i grożą za nie surowe kary.